ABD’de iş kurma, çalışma, öğrencilik, vizeler

Girişimcilik dünyasının kalbi ABD’nin California eyaletindeki San Francisco şehridir. Buradaki Silicon Vadisi denilen alan uçtan uca girişimcilik ekosisteminin bütün bileşenlerini barındırmaktadır. Bu yazımda biraz bahsetmiştim: Silikon Vadisi Yapmak

Amerika’da çalışmak veya Silikon Vadisinde kendi girişiminizi başlatmak için vize sorununu çözmeniz gerekmektedir. Herkesin durumu kendine özeldir. Bu yazıda genel olarak vizeleri tek bir metinde topladım. Bu çalışma hukuki nitelik taşımaz, muhakkak avukata tanışın.

B1 – İş Ziyareti Vizesi 

Herkesin ABD’ye geçici olarak gidiş-geliş yapabileceği vizedir. Normalde 6 ay, en fazla 1 yıl (bitmesine doğru uzatmaya başvurarak) kalma hakkı tanır. Bu vize altında çalışamazsınız ancak şirket kurabilir, şirketinizi girişimci olarak yönetebilirsiniz. Yazılı bir kanun olmasa da bu vizeyle pratikte bir aydan fazla ABD’de kalmanıza sıcak bakılmıyor, gümrük girişinde ne için ve ne kadar süreyle geldiğinizi soruyorlar.

Resmi Bilgiler

H1B – İşçi Vizesi

Bir Amerikan şirketinden iş kabulü almanız durumunda, Amerikadaki şirketle aranızda işveren-işçi ilişkisi kurduğunuz, aynı pozisyondaki Amerikan vatandaşları ile muadil ücret aldığınız durumda ve bir konuda uzmanlığınız olduğu durumda H1 çalışma vizesi alabilirsiniz. Genelde bu vizeyi Amerikalı şirketiniz sizin için alıyor olacak.

H1 vizesi yılda 1 defa yapılan kura ile verilmektedir. Resmi olarak 65bin kişi alınmaktadır. Amerika’da master yapmışsanız 20bin kişilik özel bir kategoride çekilişe katılıyorsunuz.

Amerikada kurduğunuz kendi şirketinizde H1 ile çalışmanız normalde tercih edilen birşey değil. Ancak yönetimde sizi işten atabilecek yetkiye sahip birilerinin olması durumunda bu kabul ediliyor.

H1 vizesi en az lisans mezunu, uzman kişiler içindir. Bu nedenle başvuru sırasında uzmanlığınızı ispat eden dökümanları sunmanız gerekmektedir.

Bu vize sahiplerinin eşine H4 vizesi verilir, ancak bu vize ile çalışamaz.

Resmi Bilgiler

L1 – İlişkili Şirket Vizesi

Türkiye’deki bir şirket ile Amerika’daki bir şirket arasında birebir ilişki varsa örneğin ABD’deki şirket Türkiye’dekinin ofisi ise, şubesi ise veya tersi Türkiye’den ABD’ye yönetici veya uzman çalışan kategorisinde iki farklı profilde kişi gidebilir ve L1 vizesi altında çalışabilir.

Bu vize uluslararası olan veya olmaya çalışan şirketler içindir. IBM gibi global firmaların Türkiye’deki uzman çalışanını ABD’ye götürebilmesinin önünü açar. Türk girişimci için ise ABD’de şirket kurup burdan oraya anahtar personelini taşımasını sağlar.

L1 vizesi için şirketler arasında ilişki olması lazım (a parent, affiliate, subsidiary or branch of the foreign entity, and that both the U.S. office and the foreign entity must continue to share common ownership and control. ). Uzman personelin veya yöneticinin son 3 yılda en az 1 yıl o firmada çalışmış olması gerekmektedir.

Çalışanlarda 5 yıl (L1A), yöneticilerde 7 yıl (L1B) çalışma hakkı tanıdığı gibi eşi L2 visa ile oturma ve çalışma hakkı kazanır. Greencard’a geçiş imkanı vardır ve kura yoktur.

Resmi Bilgiler

E2 – Yatırımcı Vizesi

Belli ülkelerden yabancı yatırımcılar için tasarlanmış vizedir ki Türkiye bu ülkelerden biridir. ABD’de şirket kurup ‘yeterli’ miktarda sermaye getirerek veya ABD’de kurulu bir şirketin en az %50’sini satın alarak E2 yatırımcı vizesi alınır. E2 yatırımcı vizesinin iki alt dalı vardır. Yatırımcı ve çalışan. Çalışanlar da yine çalışan ve yönetici diye ikiye ayrılmaktadır.

Yatırımcının kendisi E2 vizesi ile oturma hakkı elde eder ancak çalışma izni sağlamaz. Yani şirketinden maaş alamaz, sadece işlere vaziyet eder. Yatırımcının eşi hem oturma hem de çalışma hakkına sahip olur.

E2 çalışan vizesi alan çalışanlar ve yöneticiler çalışma hakkına sahip olurlar. Bunların uzmanlıklarını ispat etmeleri ve şirketten maaş almaları gerekmektedir. E2 üzerinden çalışan vizesi almak için şirketin %50’sine sahip yatırımcı veya yatırımcılar ile aynı uyruklu olmak lazım. Yani ABD’de yatırım yapan patronunuz da Türk olmalı.

Yatırımcı vizesi almak için ne kadar yatırım yapmak lazım? Bunun için belirlenmiş  net bir rakam yoktur. İşin doğası ve büyüklüğüne göre mantıklı bir rakam olmalı. Ancak IT işleri ve genel olarak diğer büro işleri için 40bin dolardan aşağı olmamalı. 100-150bin dolar vize verilmesi için olması gereken güvenli rakamdır. 100binin altındaki yatırımlarda paranın yeteceğini ispatlamanız, kuvvetli deliller getirmeniz gerekmektedir. Türkiye’de ürettiğiniz bir patenti ABD’deki şirketinize değer olarak koyabilirsiniz.

Resmi Bilgiler

O1 – Özel Yetenek Vizesi

Bilim, sanat, eğitim, iş ve spor alanlarında özel yetenekleri olanlar ve bu yeteneklerini ulusal veya uluslararası ölçekte tescil etmiş kişiler için tasarlanmış vizedir. Örneğin çok iyi bir heykeltıraş, sporcu veya iş adamı iseniz buna başvurabilirsiniz. Bu durumunuzu kalın dosyalarla ispat etmeniz gerekmektedir. Örneğin 20 yaşında şirket kurup 25 yaşında şirketini satmış, üstüne bir başka şirket kurmuş ve bunu da ulusal ölçekte büyütmüşseniz özel yetenekli iş adamı kategorisine girebilirsiniz.

Resmi Bilgiler

F1 – Öğrenci Vizesi

ABD’ye okumak için gidenler F1 öğrenci vizesi alır ve her seviyede haftada 20 saatten fazla olmamak üzere 1 yıl çalışabilirler. Okul bittikten sonra  STEM (Science, Technology, Engineering or Mathematics) okuyanlar 17 aylık tam zamanlı STEM çalışma hakları olur.

Resmi Bilgiler

Göçmen Vizeleri

Bunların hepsi non-immigrant yani kalıcı olmayan göçmenlik dışı vizeler olup bir süre ile sınırlıdır. Kalıcı vizeler ayrıdır, vatandaşlık hedeflidir. Her yıl yapılan green card çekilişi bu türden bir vize sağlar. Bunun dışında 1 milyon dolar yatırımla yine kalıcı green card sağlanabilir. EB1, EB2 gibi pek çok göçmen vizesi ve alt kategorileri bulunmaktadır.

Resmi Bilgiler

Özet

  • 10 yıllık verilen ve 6 ay iş görüşmesi için oturma sağlayan B1 seyahat vizesi ile şirket kurabilirsiniz.
  • Bir Amerikan şirketinden iş teklifi almışsanız H1 vize kurasına girebilirsiniz.
  • Türkiye’de çalıştığınız şirketin Amerika ofisinde çalışmak (çalışan için), Türkiye’deki firmanızın Amerika ofisini kurup (girişimci) burdan oraya yönetici taşımak için L1 vizesi kullanılır.
  • Girişimci olarak ABD’de şirket kurup burdan oraya para aktararak sadece oturma hakkı veren E2 girişimci vizesi alırsınız, üstelik sizinle aynı uyruklu çalışanınızı, ortağınızı da oturma+çalışma amaçlı götürebilirsiniz.

ABD’de iş kurma, çalışma, öğrencilik, vizeler” üzerine 4 yorum

  1. E1 ve E2 vizeleri birbirine karışmış. E2’den bahsederken E1 vizesini içeren ifadeler var.

  2. Merhaba Barış Bey,
    E1 vizesi için önerileriniz nelerdir. yani E1 vizesiyle ilgili, çalıştığım şirket Amerikada bir şirket kuracak ve bunun üzerinden vize başvurusunda bulunacağım. Köklü bir ihracat firması. nereden başlayacağımı ve tam olarak nelere dikkat etmem gerektiğini, neye mal olacağını detaylarıyla öğrenmek istiyorum. bu konularla ilgili bilginiz var mı acaba?

    1. Merhaba. E1 ile E2 ayni sartlara sahip. Bu isi amerikali bir avukatla yapmaniz lazim. 5000$ civarinda avukatlik masrafi olur. siz ortak olacaksaniz E1 investor, olmayacaksaniz E1 managerial vizesi olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s