Şirket Kurma Maliyeti

Pek çok genç girişimci yasal prosedürleri ve maliyetlerini bilmedikleri için şirket kurmayı hep hayal eder, bir türlü eyleme geçiremez, geçirmeye cesaret edemez. İnsan bilmediği şeyden korkar, o nedenle bloğun misyonuna uygun olarak bu bilinmezi genç girişimciler için ortadan kaldırmak istiyorum. Süreç baştan sona bilinirse genç girişimcilerin cesareti artacaktır.

Şirket Kurulumu

Şirket kurmak için öncelikle güvenilir bir muhasebeci bulmanız gerekli. Yasal işlemlerin çoğunu muhasebeci takip edecektir. Yeni kurulan bir şirket için -2014 yılı için- muhasebeciler aylık 300-350 TL para ister. Muhasebeciler odaları asgari ücret tarifelerini yayınlar:

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/2014ucrettarifesi.pdf

Bu ücret aylıktır.

Şirketin kuruluşu için bulunduğunuz şehirdeki ticaret odası ve vergi dairesi nezdinde bazı yasal işlemler yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sonucunda şirketinizin bir ticaret sicil numarası ve vergi numarası olur. Bu işlemler için bir defaya mahsus 2500-3000 TL kadar ödemeniz gerekecektir. İşlemleri muhasebeciniz sizin adınıza yapacaktır. Siz sadece imza atacaksınız.

Ücretler şirketin türüne göre (şahıs şirketi, limited şirketi veya anonim şirket) ufak tefek değişiklikler gösterir.

Ofis

Şirketin resmi yazışmaları için kullansanız da kullanmasanız da bir ofis yeri göstermeniz gerekmektedir. Eğer ilk yıl personel çalıştırmayı düşünmüyorsanız home-office çalışmanızı yani kendi evinizi ofis gösterip bu masraftan kurtarmanızı öneririm.

Çalışanınız olacaksa öncelikle daha evvel iş kurmuş ofisi olan bir arkadaşınızın ofisinde bir kısmı kullanma imkanı var mı bunu araştırın. Bu durumda kira gideriniz çok düşecektir.

Diğer alternatif 40-50 m2 ofis alanı olan nispeten daha uygun 2. sınıf iş merkezlerinde ofis tutmanızdır. Paranız olsa da olmasa da ilk yıl ofise fazla masraf harcamayın.

Ofis gideriniz İstanbul ve Ankara şartlarında aylık 1000 TL – 2000 TL kadar olacaktır. Bir defaya mahsus emlakçı komisyonu olarak 1000-2000 TL ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ofise minumum düzeyde mobilya almanız gerekecektir. Bir defaya mahsus 2000 TL kadar mütevazi bir harcama yapmanız gerekecektir.

Personel

İlk yıl için personel olmasını tavsiye etmem. İşin ana gövdesini oluşturacak kişileri işe ortak alın. Personeli işi büyütmek için kullanın, işi ortaya çıkartacak olanlar kurucu ortaklardır. İşin türüne göre yardımcı seviyesinde personel alınabilir.

Diğer

Elektrik, su, ısınma, ulaşım, internet, telefon vs aylık sürekli oluşacak işletme giderleri olacaktır. Bunlar aylık 500 TL olarak hesap edilebilir.

Ayrıca yoksa telefon ve bilgisayarın satın alınması gerekebilir. Bir defaya mahsus 2000 TL kadar masraf oluşacaktır.

Satılan Malın Maliyeti

Satmak üzere satın aldığınız şeyler gider değildir, onların bir değeri vardır ve zamanla paraya dönüşürler. Ancak nakit akışınızı ve nakit ihtiyacınızı belirlemek için bunu da hesaba katmanız gerekmektedir. Çünkü genelde satış belirli bir vade ile yapılır. Yani önce siz ödersiniz sonra tahsilat yaparsınız. Vade sektöre göre değişir. IT sektöründe 60 gün iken tekstilde 1 yıl olabiliyor.

Reklamlar

Şirket Kurma Maliyeti” üzerine 7 yorum

    1. Şahıs şirketi olarak kendi evinizden çalışmanızı tavsiye ederim. Sonuçta iş geldikçe çalışacaksınız. Şirket kurulumu dışında masrafınız olmaz. Tabi tasarımı siz yapacaksanız. İşi siz bilmiyorsanız zaten hiç kalkışmayın

  1. Bilgiler çok faydalı, tebrik ediyorum. Peki ufak bir medikal market kurmak istiyorum, malzemeleri Türkiye’de üretip reçete ettirerek pazarlamayı planlıyorum, malzemeleri üretme konusunda sorun yaşayacağımı düşünmüyorum yalnız ürettiğimiz medikal malzemelerin pazarlanması aşamasında herhangi bir belge, sertifika vs gerekir mi bunu öğrenebileceğim bir mercii var mıdır? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar dilerim…

    1. Regülasyona tabi bir sektörden bahsediyorsunuz. Her sektörün kendine özel izinleri vardır. Malzemeleri siz üretecekseniz izinleri siz almalısınız, yok ürettirecekseniz ürettireceğiniz yerin alması lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s