Finans Mevzuu

project-finance

Girişimcilerin genelde en çok eksik olduğu yönleri finans yönetimidir. Türkiye’de finans tarafını ikiye ayırmak lazım:

  1. Devletin istediği resmi muhasebe
  2. Şirkete yön vermek için gereken finansal bilgiler

Türkiye’de bir girişimcinin bu ikisini bir arada yapması neredeyse imkansız. Çünkü bizim vergi kanunları çok katıdır, tarif ettiğinden başkasını kabul etmez. Muhasebe programları bu esnetilmez kalıpları gerçeklemek için yazılır ve şirketin yönetimine katkı yapacak karar destek mekanizmalarına sahip değildir. 100 tane rapor biçimi vardır ancak hiç birisi girişimcinin işine yaramaz. İşe yarar bir rapor sorarsanız muhtemelen ek geliştirme gerektiğini söyleyeceklerdir. İş görecek bir faturalama, stok takip, satış takip, CRM için asgari 70-100bin TL bütçe ayırmak gerekir.

Olmayacak şeyi konuşup abesle iştigal etmeye gerek yok. Hiçbir girişimci muhasebe ve entegre CRM sistemi için 10bin TL bile para vermez.

Resmi muhasebe için serbest mali müşavir ile çalışılır. Büyük paralarla oynayacaksanız yeminli ile de başlayabilirsiniz. İşin muhasebesinin kolaylık ve zorluğuna göre içerde bir ön muhasebe olur veya olmaz. Ön muhasebenin iki temel görevi var:

  1. Resmi muhasebeden sorumlu SMM/YMM’in istediği bilgileri sağlamak, belgeleri tasnif edip SMM’in işini kolaylaştırmak.
  2. CEO’nun şirketi yönetmek için ihtiyaç duyduğu finansal bilgileri sunmak.

Eğer ön muhasebe varsa detaylı resmi muhasebe şirket içinde tutulur. Dolaysıyla içerde bir muhasebe yazılımı kullanılır. SMM yalnızca işin resmi tarafını halletmek, imza yetkisi vs için kullanılır. Ön muhasebe yoksa içerde herhangi bir muhasebe yazılımı kullanılmaz, bütün iş SMM’e havale edilir (outsource).

Şu ana kadar saydığımız imkanlar ham muhasebe verisi içindir. Bunlar CEO’nun işine doğrudan yarayacak rakamlar değildir. 70-100bin TL para vermeyeceğine göre CEO ne kullanacak? Çok basit: Excel. CEO, daha önceden hazırladığı Excel şablonlarına sürekli ham verileri girer. Excel ise bu ham verilerden gereken raporları otomatik üretir.

Ön muhasebe olmasa da CEO yine Excel kullanır. Ancak verileri kendisi toplarlar. Ön muhasebe yoksa finansın nispeten basit olduğunu varsayıyoruz. Basit değilse zaten ön muhasebe istihdam edilmesi şarttır. Ön muhasebe kararında aylık kesilen fatura sayısı, personel sayısı gibi etkenleri gözönünde tutmak lazım. Bütün cirosunu 5-10 personelle 3-5 tane projeden çıkartan bir firma için ön muhasebeye gerek yoktur.

Özetle resmi muhasebe bize kullanacağımız ham veriyi, Excel ise bu ham veriden şirkete yön verecek finansal kararları alacak raporları üretir.

Resmi muhasebedeki ham veri sadece alış ve satış faturalarından ibaret değildir. Resmi muhasebede başka şeyler de bulunur:

– Alış faturaları (tedarikçilerinizden aldığınız)

– Gider fiş ve faturaları (taksi, benzin, kira, elektrik, su, kırtasiye ve sarf malzemesi, temizlik malzemeleri vs…)

– Personel bordroları

– Stok (satılmak üzere bekletilen mal ve ürünler)

– Demirbaş (şirkette kendiniz için kullandığınız araç, gereç, araba, bilgisayar, mobilya vs…)

– Bankadaki para miktarı, kasadaki (bilfiil elinizin altındaki) paranız, alacak çekleri, verilen çekler, senetler vs…

– Cari hesaplar (alışveriş yaptığınız her firmayla olan faturalaşmalarınız, ödeme veya tahsilat olarak para hareketleriniz, alacak/borç durumu)

– Vergi tahakkukları

Finans hocamızın söylediği bir söz: Muhasebeciler geriye bakar, finansçılar ileriye. Muhasebe geriye dönük oluşmuş rakamları derler. Finans ise bunları kullanarak geleceğe şekil verir. Her girişimci şirketin CEO’su olarak finansçı da olmak zorundadır. Finans, şirkette CFO olsa dahi CEO’nun bilmesi gereken bir konudur. Bunlar size sıkıcı gelebilir ama zamanla her girişimci rakamlarla oynamayı sever. Hatta bazen kendini rakamların büyülü dünyasına kaptırıp işten soyutlayabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s