Ağustos Böceği

Kabul etmek gerekir ki artık iyice kondisyondan düşmüş, tek gündemi birkaç güne gideceği tatili planlamak olan bir müşteriden toplantı almak, karar vermesini beklemek veya süreci hızlandırmasını ummak gerçekçi olmayacaktır. O nedenle Ağustos ayında işler yavaşlar. Ancak sizin için yapılacak hala işler vardır. İşte size Ağustos’ta yapılabilecek faaliyetler:

  • Planlamaya zaman ayırın. Zamanınızın üçte birini buna ayırın. Özellikle hareketli geçecek olan önünüzdeki Q4 (Ekim-Kasım-Aralık) için hazırlık yapın, müşteri adaylarınızı belirleyin (Prospecting), kategorize edin.
  • Her ne kadar insanlara ulaşamasanız da aramaya devam edin. Telesekreterlerine mesaj bırakın, emaillerine bülten gönderin. Böylece işle alakalı herşeyi unuttukları tatil dönüşünde gündemlerinde yalnızca siz olun. Aralık’ta hasat yapmak için en geç Ağustos’ta tohum atmak gerekir. Bu fırsatı kaçırmayın.
  • Üretici firmalardan satış eğitimleri alın. Ürünlerinin ne olduğunu daha iyi bilmeleri ve daha çok satış tecrübeleri olmaları nedeniyle onlar fırsatları sizden çok daha iyi görebilirler. Onlardan taktik alın.
  • Top10 müşterilerinizi ziyaret etmeyi unutmayın.
  • Alternatif hedef kitleler üzerine çalışın. Örneğin normalde enterprise ve üstü segmente hitap ediyorsanız bu dönemde orta ölçekli müşterilere yönelin. Böylece sektörel yaygınlığınız, market bilinirliğiniz artacaktır.
  • Araya küçük taşları yerleştirin. Muhtemelen Kasım-Aralık ayında büyük cirolu işleri kapatacaksınız ancak unutmayın 4-5 tane küçük iş büyük bir işin cirosunu oluşturabilir. O nedenle sıcak Ağustos günlerinde daha düşük cirolu işleri kovalayın.

Tabi eğer Ağustos böceği gibi bir ağacın altına yatıp keman çalmak niyetinde değilseniz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s