Bir Girişimcilik Hikayesi: Cemal Dalar

Cemal Dalar, 1979 doğumlu İstanbul’lu sıradan bir ailenin çocuğuydu. Babası NCR firmasında çalışan bir ATM teknisyeni. Bilgisayar merakı babasının evdeki 80286 eski bir bilgisayarı ile başlamıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2 yıllık yazılım bölümünü okuduktan sonra 1999’da bir bankada operatör, 2000 yılında ise Türkiye’nin ikinci büyük kariyer portali olan SecretCV’de programcı olarak işe başladı.

Gittigidiyor iş fikri diğer iki ortağa aitti. Gittigidiyor’un ilk kodları serbest zamanlı olarak Cemal Dalar ve bir arkadaşına yazdırılmıştı. Bu iş onlara, arkadaşının abisinin Amerika’daki bir tanıdığı üzerinden gelmişti. Aslında ilk istenen proje tamamen farklı birşeydi, ancak fikir babası ortaklar Amerika’daki Ebay’in iş fikrinin güzel olduğunu düşünerek spontane olarak fikir değiştiriyor ve Gittigidiyor projesinin kodlanmasını istiyor.

Gittigidiyor, temel olarak ikinci el eşyaların güvenli bir şekilde müşteriden-müşteriye (C2C) satılabilmesine olanak tanıyan bir platformdu. Zamanla kendi ticari ürünlerini satmak isteyen firmalar için dükkan açma imkanı da sunarak satıcıdan-müşteriye (B2C) platformu olmuştu. Bu iş fikrindeki önemli özelliklerden biri de güvenli alışveriş imkanı sunmasıydı. Alışveriş yapıldıktan sonra para platform tarafından tutuluyordu. Ticari mal el değiştirdikten sonra iki tarafa da alışverişten memnun olup olmadıkları soruluyor; her iki taraf da memnun ise para transferi onaylanıyordu.

Gündüz başka bir firmada çalışıyorken akşam vakitlerinde de Gittigidiyor’un yazılımını geliştiriyordu. Bir süre uzaktan bu yazılıma ve altındaki sisteme destek de verdi. Tabi bütün bunları ortak değilken, tamamen para karşılığında “freelance” olarak yapıyordu. Daha sonrasında bu sistemi sürekli güncelleyecek, teknik altyapısını yönetecek yetkin birisine ihtiyaç duyuldu. Çok büyük bir sermaye ile kurulmayan şirketin bu işler için maaşlı eleman çalıştırması çok mantıklı bulunmadı. Hem şirketin mali dengesini bozmayacak, hem de proje kodlarını ilk yazan programcılar olarak daha verimli olacağı düşünülerek bu iş yükü karşılığında Cemal Dalar ve diğer arkadaşına ortaklık teklif edildi. Cemal Dalar bu teklifi kabul ederken diğer arkadaşı kabul etmedi. Uzun süre ortağı olduğu Gittigidiyor’a uzaktan destek verdikten sonra şirketin mali imkanlarının müsaitleşmesiyle birlikte 2005 yılında fiili olarak şirketteki teknik işlerin başına geçti.

Gittigidiyor’un paraya dönüşen iş modellerini diğer ortaklar geliştiriyorken güçlü teknik altyapısının arkasındaki isim Cemal Dalar olmuştu. İş fikri başından beri üye sayısıyla orantılı olarak kazandırmakta idi ve 2005 yılına kadar ilk yatırımcıların koyduğu mütevazi sermaye ile gelebilmişti. 2005 yılından sonra Gittigidiyor adeta patlama yaptı ve yatırımcısına iyi para kazandırmaya başlamıştı. (Benim de Cemal ile yolum bu vakitlerde kesişmişti.)

2010 yılına gelindiğinde Gittigidiyor’u Ebay’in, 217.5 milyon dolara satın aldığı duyuruldu:

http://techcrunch.com/2011/04/12/ebay-acquires-turkish-marketplace-gittigidiyor/

Cemal Dalar, satıştan sonra Hollanda’ya yerleşti. Yeni girişimlerle hayatına orada devam ediyor. Girişimlerini finanse etmek üzere bir melek yatırımcı şirketi kurdu.

Bu gerçek girişimcilik hikayesinden bizim için öne çıkan dersler:

  • Babasının bir bilgisayar teknisyeni olması, evde bilgisayar bulundurması Cemal Dalar’ın bu neticeyi elde etmesindeki başlangıç noktasıdır. Evdeki bilgisayar onda merak uyandırmış ve bilgisayar programcılığı yapmasıyla neticelenmiştir.
  • Girişimci ruhu. Aynı teklif diğer arkadaşının ayağına da gelmişti, ancak böyle bir maceraya girmeyi Cemal göze almıştı.
  • Şans, nasip. Gittigidiyor projesi, kendisinin planlayıp giriştiği bir iş değildi. Arkadaşının abisinin Amerika’daki bir tanıdığı vasıtasıyla kendisine gelmişti. Üstelik fikir sahiplerinin Cemal’den asıl istedikleri proje de bu değildi. Amerika’da Ebay var, iş modeli güzel diye asıl tasarlanan projeden vazgeçilip Gittigidiyor projesini geliştirdiler.
  • Adım adım ilerlendi. Ortaya büyük bir para konup hadi bunu bitirene kadar yazılım yazalım denmedi. Cemal Dalar bile şirket ortağı olarak kendi şirketine tam 5 yıl sonra ancak tam zamanlı olarak katılmıştır. Şirket, mali imkanlar el verdikçe büyüdü. Hazıra dağın dayanmadığı gerçeği gözönünde tutuldu.
  • Şirketin temel ihtiyaçları ortaklar ile karşılandı. Yazılım geliştirme ve altındaki platformu işletme işi şirket için çok önemli idi. Bu işi yapacak kişinin ortak olarak alınması çok isabetli bir karar oldu.

 

Not: Bu girişimcilik hikayesini Cemal Dalar ile yaptığım bir söyleşiden sonra yazdım. Gittigidiyor bana göre Türkiye’nin halen daha en başarılı girişimcilik hikayesidir. Üzerine ciddi araştırmalar yapılmamış olması üzücü bir durum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s