Sağlam Ortaklık

Sağlam bir şirket için sağlam temeller gerekir. Ortaklık saçayağı gibidir, biri uzun biri kısa olursa üzerine yerleştirilecek şirket sağlam durmaz.

Ortaklığa katılacak her bir isim için, karşısına neden ortak olması gerektiğini düşünüyorsunuz yazın. Hangi ortağınız hangi değeri katacaktır? Ve tabiki siz.  Kimlerle gerçekten ortak olmanız gerekli, kimlere ise sadece belli işler için ihtiyacınız var ortaya çıkacaktır. Çerçevesi ve süresi belli bir ihtiyaç için kimseyi ortaklığa katmayın. Bu tür bir ihtiyaç için ortak almak yerine çalışana yaptırmak veya dış kaynak kullanmak daha mantıklıdır. Evli olanlar bilir. Evlilik güzeldir ama zordur, dengeleri gözetmeyi gerektirir. Her gün yüzüne baktığın, akşam da aynı yatağa gireceğin birisi ile her şartta iyi geçinmen gerek. En zoru da o haksızken bile onunla iyi geçinmen gerektiği konusudur. Ortaklık da aynen evlilik gibidir. Koca sayısını mümkün mertebe azaltın.

Ortaklık kurulurken ortakların aynı vasıfta olması iyi sonuçlar doğurmaz ama birbirini tamamlayıcı olmaları çok güzel sonuçlar verir. Örneğin ortaklardan birisi mühendis diğeri yönetici vasıflı ise, ortaklardan biri detaylara bakan diğeri ise büyük resme bakan birisi ise, ortaklardan birisi mükemmeliyetçi diğeri ise iyi kötü iş bitirmeye odaklanmış ise… Örnekler artırılabilir. Bu tür ortaklıklar şirkete çok şey katar. Çünkü bunların iyisi kötüsü yok, duruma göre iyisi var. Mükemmeliyetçi bir insan mükemmel demek değildir. Hızlıca yetişmesi gereken bir iş varsa bunu mükemmeliyetçi ortak değil sonuç odaklı ortak ancak yapabilir.

Ortaklık Yüzdesi

Sermaye, şirket için parasal değer ifade eden herşey olabilir. Nakit para olabileceği gibi, makina veya entellektüel değer de olabilir. Entellektüel değer konusu göreceli olup değer biçmede en çok zorlanılan kısımdır. Neler entellektüel değer sınıfına girer:

  1. En başta kişinin faaliyet alanı hakkındaki uzmanlığı
  2. Müşteri portföyü ve işe dönüşebilecek kişisel bağlantıları
  3. Faaliyet alanında şöhret sahibi olması
  4. İş fikrinin sahibi olması
  5. Şirkete yön verebilecek yöneticilik vasıflarına sahip olması

Hangi sermayenin daha değerli olduğu zamana ve yapılan işin cinsine göre değişir. Türkiye şartlarında sermaye birikimi olmadığı için sermaye şirketler için önemli bir bileşendir. Sermayenin yani nakit paranın bol olduğu bir zamanda entellektüel sermayenin değeri nispeten artacaktır. Aşağıda örnek bir sermaye değerleme tablosu var:

Sermaye türü Birim değeri
Entellektüel sermaye x
Şirketin 1 yıllık giderlerine karşılık nakit sermaye x
Şirketin 2 yıllık giderlerine karşılık nakit sermaye 2x
Şirketin 3 yıldan fazla giderlerine karşılık nakit   sermaye 3x

Sermaye noktasında diğer önemli konu da sermayenin şirkete ne zaman aktarılacağıdır. Bu belirlenmez ise şirket ileride sermaye sıkıntısına girebilir. Sermayedar daha sonra parasız kalabilir veya ortaklıktan vazgeçebilir. Böyle bir durumda şirketin içine düşeceği sıkıntı ortadadır. Bu nedenle işe başlarken sermayenin yarısının şirkete ödenmesi önemlidir. Kalan kısmın da en geç 2 yıl içinde ödenmesi şart koşulmalıdır. İlk 3 yıl şirketin bekası daha önemlidir. O nedenle şirket adına taahhüt edilen sermayelerin alınmasında süratli ve toleranssız olmak gerekir.

Sermaye sayılamayacak değerler hisseye yansıtılmaz, şirketten alacak olarak yazılır. Örneğin şirkete verilen 10bin TL gibi cüzi bir para (paranın değeri görecelidir, bazı durumlarda 10bin TL sermaye kıymeti kazanabilir) borç yazılır. Şirketten önce ortaklardan birisinin yapageldiği bir işin gelirinin yeni kurulan şirkete aktarılması durumunda ilk yıl gelir doğrudan işi getiren ortağa alacak yazılabilir. Çünkü ortak elindeki bir geliri kaybedecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s