Ortaklıkta Vizyon Birliği

İnsan insana uymaz, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Bu nedenle ortakların farklı karakter ve yapıda olduklarını baştan kabul etmek gerekir. Anlaşmak için birbirinin aynı olmak gerekmiyor. Hatta çoğu zaman birbirine benzeyen insanlar kolay anlaşamaz. Ben kendim gibi biriyle ortak olmak istemezdim.

Ortakların yeteneklerinin, kişiliklerinin ve düşünce yapısının farklı olması şirket için bir değerdir. Küçük bir şirkette bile birden fazla karaktere hitap eden iş tanımları vardır. İş hayatında karşılaşacağınız problemler çeşit çeşit olacak ve bu problemleri çözmek için de farklı farklı bakış açılarına ihtiyaç duyacaksınız.

Ortakların iş yapış tarzları ve yolları farklı olabilir ancak hedefleri aynı olmalıdır. Eğer hedefler bir olmazsa önemli kararların verileceği zamanlarda çok büyük sıkıntılar yaşanacaktır.

Ortaklardan birisinin hayali global bir şirket olmak, diğerinin ise büyük denizlerde boğulmadan daha güvenilir yerel ama güçlü bir şirket kurmak ise ileride ortaklardan birinin şirketin bir ucundan, öbürünün diğer ucundan tutup çekeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Hedeflerin aynı olup olmadığını anlamak için öncelikle şirket hedeflerinin belli olması gerekli. Biz önce iş yapıp sonra bu iş neye yarar acaba diye düşünmeyi seven bir milletiz. Ancak bunun ticarette hiçbir karşılığı yok. Şirket kurulurken hedefler belli olmalı. Çünkü stratejiler yukarıdan aşağı belirlenir. En üstte vizyon durur, sonra bu açıla açıla daha alt hedeflere ve nihayetinde aksiyon planlarına dönüşür. Örneğin en üstte global şirket olma vizyonu olan bir firmanın en altta ingilizce bilen personel istihdam etme zorunluluğu vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s