Yeni Şirket Kurarken – Akrabalar

Ortakların akrabaları şirketlerin en büyük düşmanlarıdır. Mümkünse şirketin kapısından içeri bile sokmamak lazım. Özellikle  eşler bu konuda hayli sabıkalıdır. Türk ticaret hayatı eşler yüzünden batmış şirketlerle doludur desek çok fazla abartmış sayılmayız. Bu nedenle ne kadar şirket dışında tutulursalar o kadar iyidir. Sadece şirket dışında tutmak yeterli değil, şirketin detayları hakkında bilgi sahibi olmaları da engellenmelidir. Kurumsallaşmanın henüz tamamlanmadığı ilk beş yıl akraba çalıştırmak kesinlikle yasak olmalıdır. Sonraki yıllarda ise şirketin büyüklüğüne göre müsaade edilebilir.

Aile bireylerinin en büyük sorunu duygusal olarak taraf olmalıdır, objektif olmalarının imkansız olmasıdır. İki ortak arasındaki tartışmalı bir konuyu kendi yakını olan ortaktan dinleyecek, hikayenin diğer versiyonlarını duymak istemeyecek, duysa da duygusal olarak adil olamayacaktır.

Öte yandan kadın eşler arasındaki sorunlar doğrudan şirkete yansıyacaktır. Femin arkadaşlarımız kızacak ancak kadınlar genel olarak ihtiraslıdır ve lokal sorunları sağa sola boca edip bütün şirketi yakmakta oldukça mahirdirler. Bu açıdan özellikle kadın eşlerin şirket dışında çok sık görüşmeleri de sağlıklı olmayacaktır.

Not: Bu blogdaki yazılar Türk kültürü baz alınarak yazılmaktadır. Bilgiler başka kültürler için geçerli olmayabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s