Yeni Şirket Kurarken – Sözleşme

İnsan beyni aleyhine olan sözleri unutmaya yatkındır. Dolaysıyla -ne kadar iyi niyetli olursa olsun- bugün sözlü mutabakat yapılan bir konu hakkında tarafların yıllar sonra aklında kalanlar yalnızca kendine avantaj sağlayan kısımlar olacaktır. Yeni bir ortaklık kurarken dikkat edilecek en önemli ve en temel konu herşeyin yazılı olmasıdır. Bunun kısaca sebeplerini şöyle belirtebilirim:

  1. İnsanlar unutkandır. Kötü niyetli olmasa bile unutabilir. İleride verilen bir sözün unutulması sonucu ortaklık çatışmaya dönüşebilir.
  2. Daha da kötüsü insanlar kötü niyetli olabilmektedir. Nefis ve şeytan her zaman pusuda beklemektedir.
  3. Daha daha kötüsü şartlar insanları değiştirebilmektedir. Ticaret para demektir, para ise günümüz insanını değiştirebilen en güçlü araçtır.

Şirket kurulurken paylaşılacak birşey ortada olmadığından ortaklar genel olarak yazılı bir sözleşme yapmayı abes görmektedir. Oysa yeni bir iş kuruyorsak ileride para kazanma amacı var demektir. Birkaç yıl sonra paylaşılacak birkaç milyon TL ortada olursa kişiler nasıl davranacak? Herşey bir yana, herkes iyi niyetli olsa bile bir sorunla karşılaşıldığında ne yapılacağı önceden belli değilse çatışma olasılığı var demektir. En kötü karar, kararsızlıktan iyidir.

Şimdi herkes iyi niyetli iken ve herkes anlaşmak için bir araya gelmiş iken ve üstelik paylaşılamayacak bir şey ortada yokken muhtemel problemli konuları mukaveleye dökün.

Oluşturduğunuz sözleşmede muhakkak şahitlere de yer verin. Yarın sözleşme metninde yer alan bir fikir ayrılığı oluştuğunda öncelikle karşılıklı anlaşılmaya çalışılır. Çünkü o anki bilgi seviyesi, sözleşmenin yapıldığı zamanki bilgi seviyesinden ileride olacaktır. Dolaysıyla anlaşmada yazmayan daha akılcı bir çözüm üzerinde anlaşılabilir. Eğer bir anlaşma olmayacaksa hiç tartışmaya ve ayrılığa girmeden kağıt üstünde ne yazıyorsa o uygulanır. En kötü yol bile olsa uygulanır. Çünkü ortaklar arasını açacak bir tartışma en kötü karardan daha tahripkar olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s