Sermayesiz Şirket Kurma

Girişimcilik konusunda ders verenler genelde mütevazi de olsa bir sermayenin var olduğu varsayımıyla hareket ederler. Doğrudur, silikon vadisinde işler o şekilde ilerler. Ancak Türk halkının birikmiş sermayesi yoktur. Türk Telekom satışa çıkarıldığında Türkiye’nin en anlı şanlı holdingi bile satın alacak sermayeye sahip değildi. Bu açıdan sermaye varsayımı yapmak henüz ekmek bulamamış insanlara pasta yemeyi önermek gibi oluyor. Bir sermayesi olmayan girişimci yazılan çizilen hiçbir şeyi kendi durumuyla uygun bulmadığından bu derslerden faydalanamazlar. Zaten Türk girişimcisi yabancı menşeli yazıları okurken her zaman bir decoder kullanmak zorunda kalıyor.

Sermayesiz şirket kurulur mu diye sorulabilir. Ancak şu bir gerçek ki kişinin içinde girişimcilik varsa sermayesiz veya sermayeli onu muhakkak denemeye koyulacaktır.

Sermayesiz şirket kurmanın en temel özelliği önce kazanıp sonra harcamanızdır. Dolaysıyla pek çok şey sermayeli bir şirkete göre yavaş ilerleyecektir. Bu durumda kullandığım ve başarılı olduğuna inandığım temel prensiplerimi paylaşmak istiyorum:

  1. Tek seferlik giderler için tek seferlik proje gelirlerini tahsis edin.
  2. Periyodik giderler için periyodik gelir sağlayan sözleşmeleri tahsis edin.

Örneğin, aylık 10bin TL’lik gelir getiren 12 aylık bir sözleşme yapınca aylık 4bin TL gideri olan 2 personel alabilirsiniz. Geliştirme ortamında kullanılmak üzere 15bin TL’ye mal olacak bir sunucu+depolama çözümü lazım olduğunda 20bin TL gelir getirecek bir projeyi tamamlamayı beklemelisiniz.

Ticaret risktir, ancak kumar değildir. Karşısına koyabileceğiniz birşey yoksa yatırımı geciktirin. Finansal yapınız kararlı olana kadar dikkatli olmanız gerekmektedir. Sermayeli şirketlere özenip açılmamak lazım. Siz 5000 metre koşuna 500 metre geriden başlayan bir atletsiniz. Öncelikle bu farkı kapatmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s